O nás

Vítáme Vás na našich stránkách, věnovaných plemeni trpasličí pinč. Kdo jsme a proč jsme se rozhodly právě pro toto plemeno?

 

Prvního psa jsme si pořídili ještě v době studií. Po dlouhém výběru padla naše volba právě na trpasličího pinče. Štěně jsme kupovaly bez ambicí vystavovat a chovat. Tak se naším prvním psem stal Chlup Trhov, psí osobnost jakých není mnoho a definitivně nás nadchnul pro plemeno.

 

Bohužel Chlup je sice na pohled krásný pes, který ale vyrostl do silně nadstandardních rozměrů (ostatně odpovídajích jeho sebevědomí). Protože jsme se rozhodli vystavovat a později i chovat, postupně přicházeli další psi, tentokrát již z pečlivě vybraných spojení.

 

Když jsme pochopily, jaké problémy plemeni v naší zemi hrozí, rozhodly jsme se importovat do Čech feny z jedné z nejlepších chovatelských stanic v Evropě - Exigor's paní Annette Persson. Obě fenky se nám líbily nejen exteriérem, ale také povahou a zejména důrazem, který Annette klade na zdraví a vitalitu.

 

Jaká jsou naše chovatelské cíle?

Každý vrh plánujeme tak, aby byl přínosem pro celé plemeno. Nemusí se to samozřejmě vždycky podařit, ale vždy se o to budeme snažit. Nechováme psy jen kvůli výstavám nebo sportu - oboje považujeme za prostředek pro vylepšování plemene. Chceme aby se plemeno vyvíjelo a stále zlepšovalo - aby pinčové přinášeli radost svým majitelům, byli krásní, zdraví, měli skvělé povahy a dožili se co nejvyššího věku.

 

Snažíme se o to čemu se říká "dlouhodobě udržitelný rozvoj". Soustředíme se nejen na exteriér a povahu, ale také na zdraví a zachování genetické variability plemene. Pro každý vrh se snažíme vybírat nového zajímavého plemeníka, neopakujeme spojení a naopak je naším cílem co největší počet různých kombinací.

 

Nezavrhujeme příbuzenskou plemenitbu zásadně, ale zároveň jsme toho názoru, že jen cíleným rozvíjením gentické variability dosáhneme úspěchu, který lze dlouhodobě udržet.

 

Kontrolujeme své psy na nejčastější geneticky podmíněné nemoci - v současné době jsou to nemoci oka a luxace čéšky. Snažíme se tím zabránit jejich rozšíření v chovu a se stejným cílem i plánujeme chovná spojení.

Z hlediska exteriéru je pro nás nejdůležitější správná funkční stavba těla, pevná konstituce a celkově souladný a pěkný vzhled. Samozřejmě sledujeme všechny parametry, ale snažíme se nikdy skokově nesoustředit jen na jednu vlastnost - z dlouhodového hlediska bychom tím ničeho nedosáhly.

 

Při výběru krycího psa se vždycky snažíme vybrat to nejlepší co je v dané chvíli k dispozici - bereme přitom v úvahu všechny vlastnosti. Snažíme se postupně budovat kvalitní rodokmen, který vyústí v celkově kvalitního a hlavně zdravého psa.

 

Chceme aby trpasličí pinč byl krásným a zdravým plemenem o které bude zájem a český chov byl ve světě uznáván jako kvalitní. Chceme aby všechna naše štěňátka dělala radost svým majitelům, ať už je budou vystavovat, budou s nimi sportovat, nebo je budou mít jen jako mazlíčky.

 

Plemeno psů považujeme za kulturní dědictví ne nepodobné uměleckému dílu - je nám ctí že ho můžeme dále rozvíjet a vylepšovat! A zároveň víme jak obrovská zodpovědnost to je.

Alena a Jana - chovatelská stanice trpasličích pinčů Via Bohemica.


design by cz Webstart s.r.o.