MVP Brno 24.-25.2006

Letní Brno je hezká výstava, ale letos byla poněkud horká. Ráno to ještě šlo, ale jak se oteplovalo, litovali jsme majitele plmenen vystrčených na venkovní ploše před pavilóny, která byla tak rozpálená, až hrozilo že ze psů budu hot-dogy.

Na tomto místě bych chtěla zvláště ocenit personál stánku s trdelníkem, který statečně čelil vedru produkovanému pecí a sluncem a umožnil nám tak zakoupit si tradiční výstavní pochoutku.

Po ochlazení se v pavilónu by pohoda byla dokonalá, kdyby ji opět nenarušil majitel s nezvládnutým kavkazským pasteveckým psem. Tentokrát zaútočil naštěstí na velkého psa, kterému se nic moc nestalo ale jak dlouho budou majitelé psů zkoušet štěstí? Majitelka se omlouvala že to neudělala schválně - ale schválně nebo ne, jít tam malý pes nebo člověk, došlo k neštěstí. Pak už by nepomohlo že majitelce útočícího psa je to líto. Snad si alespoň tahle konrétní paní už dá pozor, když viděla co se mohlo stát...

Samotné předvedení Jaspisky se bohužel neslo v poněkud sabotážním duchu. Už ve třídě se tvářila jako že je v kruhu omylem, v soutěži o CACIB už se nechala táhnout (ještě že má pěkný pohyb, takže i při maximální míře sabotáže vypadá jakž-takž) a její zhnusení kulminovalo v soutěži o BOB kde se rozhodla jít jako tele vlečené na porážku. Protože se blíží Světová výstava psů, budeme muset trochu vyladit formu, takovouhle ostudu bychom tam udělat nemohly. Možná pomůže i výstavní přestávka kterou teď uděláme (na další výstavuje pojedeme až do "dvojité" Bratislavi). Asi raději také vypustíme nácvik poslušnosti, i když je to škoda - na podzim jsme se chystaly na ZOP. Nedá se nic dělat - výstavní kariéra je výstavní kariéra, to musí i Sysel pochopit. Místo poslušnosti se navíc budou cvičit stopy, které má Sysle na rozdíl od poslušnosti ráda. (Však jí její "čuchací" schopnosti také jako malé zachránily život.)

Náš názor:


Rozhodčí posuzoval velice pečlivě a všímal si každého detailu - dokonce si všiml i špatně postaveného špičáku u jednoho ze psů a u německých pinčů pečlivě hodnotil hřbetní linii. V poměrně ostrém kontastu s tím byly výsledky, kdy všichni psi dostali známku výborná a byly zadány všechny tituly, i když podle našeho názoru měla být použita širší škála hodnocení, i když s celkovým pořadím lze souhlasit.

Kvalita předvedených jedinců byla velice různorodá. Od velmi pěkných jedinců po ty horší. Jako největší problém se ukazuje pohyb, zejména mechanika pohybu hrudních končetin. Je to dáno strmým úhlením, které většině rozhodčích bohužel nejen nevadí, ale často ho preferují protože pes působí "vypruženějším" dojmem. U plemene pro které je typická prostorná mechanika pohybu s výrazným záběrem se tak pohyb blíží často spíše špicovi. Pokud se podíváme do standardu, několikrát zdůrazňuje vydatnost záběru končetin:

MOVEMENT : The Miniature Pinscher is a trotter. His back remains firm and rather steady in movement. The movement is harmonious, sure, powerful and uninhibited with good length of stride. Typical of the trot is a ground covering, relaxed, fluent movement with strong drive and free front extension.

U některých psů se také projevily velice nejisté povahy, ale to nebyl problém vítězných jedinců, kteří byli pěkně předvedení a měli dobré povahy.

Výsledky:

Trpasličí pinč Miniature pinscher - rozhodčí judge - Ehrenreich Günther (A)

psi - mezitřída    
Egio Roseta Bohemia
majitel: Langeová Andrea
V2 r. CAC r. CACIB  
Nord Norden Rozárka
majitel: Ježíková Jiřina
V1 CAC CACIB BOB
(foto archiv)
Uno z Iru
majitel: Hodačová Martina
V3
(foto archiv)
feny - mezitřída    
Didi Roseta Bohemia
majitel: Vrzalová jana
nepřítomná  
feny - třída otevřená    
Baily Něžná Fantazie
majitel: Capková Pavlína
V1 CAC r. CACIB
(foto archiv)
Šífů z Iru
majitel: Ďuricová Ivana
V2 r.CAC  
feny - třída vítězů    
Exigor's Jaspis in Black
majitel: Alena & Jana Kutíková
V1 CAC CACIB
(foto archiv)


design by cz Webstart s.r.o.