MVP Budějovice 8.-9.10. 2005

Do Budějovic jsme se rozhodly vyrazit na celý víkend s tím že první den půjdeme na výlet. Nocleh jsme měly zamluvený v kempu Dlouhá louka v chatičce. Kemp byl hned vedle parku který navazuje na okolní louky a les, takže už jsme se těšily jak vyrazíme.

Protože do Budějovic jsme dorazili kolem poledne, dospěly jsme k závěru, že si cestou do kempu strategicky obstaráme něco k obědu. Jako nejlepší se nám jevila pizza, takže jsme se vydaly hledat pizzerii. Po nějaké době hledání jsme dospěly k názoru, že v Budějovicích žádné nejsou, protože jediné co jsme našli byl pofidérní kříženec baru a rychlého občerstvení, kde také dělali pizzu, ovšem ve značně neprofesionálně vypadající elektrické peci. Nic lepšího ale nebylo, tak jsme s s tím smířily a dvě pizzy nacpaly do psí bedýnky (aby se to lépe neslo) takže po většinu cesty do kempu smečka běžela za bedýnkou. Cestou jsme pak potkávali jednu pravou italskou pizzerii za druhou.

Odpoledne jsme se vydali na výlet. Bylo krásně, takže jsme prošli nejen park, ale došli jsme až do lesa za Budějovicemi. Pak nás napadlo že by nebylo špatné doplnit k fotkám z výstavy taky nějaké obrázky okolí a Alena vytahla foťák a obratem ho pustila na zem. Bohužel fotoaparát nebyl ani předtím v nejlepší kondici, náraz na betonku ho ale dorazil, takže tentokrát je výstava bez fotografií. (Až na fotky pokoutně získané z webu výstavy.)

Nakonec se ale Alena rozhodla že jedna katastrofa nestačí a cestou zpátky si pokusila vykloubit kotník. Podařilo se jí to sice jen částečně, na imobilitu to ale stačilo. V hrůzné představě že bych měla předvádět psy já jsem se vydala shánět obvaz na nohu. V recepci kempu neměli nic, takže jsem začala slídit po kempu a čekat až někdo půjde k autu, abych mu mohla vyrabovat lékarničku. naštěstí jsem narazila na paní od dog, která mi věnovala obvaz a také radu že nohu je třeba obalit ledem. Vydala jsem se znova k recepci, kde jsem se ptala po ledu. Paní recepční pravila že led mi obstarat nemůže, ale může mi prodat mražené kuře. Kuře jsem zavrhla, jelikož by se na nohu připevňovalo špatně a šla jsem obhlédnout stav mrazáku se zmrzlinou. Zakoupila jsem tři pěkně ledovitě vypadající zmrzliny a odkráčela do chatky. Zmrzliny se ukázaly jako trefa do černého. Z každé strany jsme obvazem upevnili jednu a noha začala splaskávat. Třetí zmrzlinu snědla Alena, aby zabránila akutnímu šoku z hladu.

Druhý den byla sestřina noha téměř jako nová, ale ukázalo se že lodičky určené ke kostýmku ve kterém se mělo předvádět jsou nereálně. Čtvrté místo Jaspisky v soutěži o BIG nás proto těší ještě víc, vzhledem k tomu že ho vybojovala s paničkou v apartní kombinaci kostýmku a trekingových bot, ze kterých čouhal kus obvazu. Jak je vidět, rozhodoval vzhled psa a ne vzhled handlera.

Náš názor:
Rozhodčí Božena Ovesná posuzovala pěkně, navíc s velkou ohleduplností ke psům. Je radost vidět rozhodčího, pro kterého nejsou psi jen objekty hodnocení, ale živá zvířata - což bohužel není vždy samozřejmostí.

(Před týdnem jsme měli na klubové výstavě stížnost majitelů mladého pejska, kterému nejmenovaná paní čekatelka na rozhodčí na MVP Mladá Boleslav prohlédla zuby takovým způsobem, že dalo hodně práce psíka přesvědčit, že si má ještě někdy nechat podívat do tlamky. Jelikož jsme vše tenkrát viděly na vlastní oči, včetně nevhodného chování k majiteli psa, pevně doufáme že tato dáma nikdy pinče posuzovat nebude, naopak že nově aprobovaní rozhodčí si budou brát příklad právě třeba z paní Ovesné.)

Velkou roli hrál v hodnocení pohyb, což je dobře protože standard jak trpasličího tak německého pinče zdůrazňuje právě úhlení a pohyb, ale je to v praxi velice často zanedbáváno.

U německých pinčů zvítězil zcela zaslouženě krásný Drym Pinscher King Black. (Před týdnem na Klubové výstavě patřil právě jemu jediný zadaný titul v plemeni.) Nadějně se jevil také Baxter Beri Škubánek ve třídě mladých, který si ale bohužel ani při největší vstřícnosti ze strany rozhodčí nenechal prohlédnout zuby, nemluvě o prohmatání, takže byl jeho majitel nucen odstoupit. Je to škoda - majitelé pinčů by si měli více uvědomovat povahu plemene (pinč patří mezi temperamentí a k cizím lidem nedůvěřivé psy) a psy na výstavu alespoň v nezbytné míře připravovat.

Celkově se sešli velmi pěkní němečtí pinčové, jako častý nedostatek se nám ale bohužel jeví volné lokty a celkově malá ušlechtilost, to však není problém jen českého chovu ale celosvětový. Chovatelé to tak ale jistě dlouho nenechají.

Mezi trpasličími pinči jsme meli obrovskou radost z úspěchu naší Jaspisky, která po zisku BOB na Klubové výstavě znovu zabodovala a odnesla si další titul BOB, navíc s umístěním v soutěži o BIG. Velký podíl na tom měl její prostorný pohyb, na který jsme velice hrdé (možná i proto že jsme na pohyb trochu "zatížené"). Oproti tomu Wininka výstavu tentokrát bojkotovala a odmítala se předvádět. Celkově byla u trpasličích pinčů opět nevelká a dá se říci tradiční konkurence bez velkých překvapení - škoda že se již neopakují jarní výstavy, kde počet psů překračoval pravidelně desítku. Snad se dočkáme i obsazenějších výstav, pinčové si to zaslouží. V každém případě si majitelé těch několika psů kteří přijeli zaslouží poděkování, byli jediní kdo se rozhodl na této výstavě pinče propagovat.

Bohužel opět byly přehlédnuty problémy se srstí. Holé uši ale nejsou u pinče jen estetický, ale i zdravotní problém a měly by být posuzovány. Jak se říká - srst je odrazem celkového zdravotního stavu zvířete.

Korunou posuzování jsou vždy veteráni a dnes se ve vynikajíci kondici předvedl devítiletý Andy z Bílé hory, který následně i uspěl v závěrečných soutěžích.


(Malinká Jaspis - v pozadí s Alenou v modrém kostýmku - to neměla v záplavě velkých plemen snadné, nakonec ale pro pinče vybojovala 4. místo.)

Bohužel do závěrečných soutěží se nedostavil Drym, jehož majitelé museli odjet, přesto však pinčové zaznamenali vyjímečný dvojitý úspěch. Nejdříve získal druhé místo v soutěži o nejlepšího veterána neděle Andy z Bílé Hory, úspěch pak završila Jaspis čtvrtým místem v druhé FCI skupině. Jak je vidět pinčové se konečně začínají prosazovat.

(Na fotografii Andy jako druhý nejlepší veterán výstavního dne.)


Výsledky:

Trpasličí pinč Miniature pinscher

- rozhodčí

judge

- Božena Ovesnápsi - třída šampionů    
Nero z Vyšehradského podhradí
majitel: Lucie Caklová
V1 CAC CACIB
psi - třída veteránů    
Andy z Bílé Hory
majitel: Radek Hoffmann
V1 Nejlepší veterán  
feny - mezitřída    
Exigor's Jaspis in Black
majitel: Alena & Jana Kutíková
V1 CAC CACIB BOB BIG-4
feny - třída šampionů    
Cita od Poděbradské Brány
majitel: Pavla Vrátná
V2  
Exigor's Winning Wera
majitel: Alena & Jana Kutíková
V1 CACNěmecký pinč Pinscher

- rozhodčí

judge

- Božena Ovesnápsi - třída mladých  
Baxter Beri Škubánek
majitel: Neužilová olga
odstoupil
psi - mezitřída  
Drym Pinscher King Black
majitel: Jana a Miroslav Foltýnovi
V1 CAC CACIB BOB
psi - třída otevřená  
Nick Black Bohemia
majitel: Kristýna Klíčová
V1 CAC r. CACIB
feny - třída mladých  
Baghira Elissa Škubánek
majitel: Pálková Lenka
V1 CAJC
feny - mezitřída  
Brixie Elissa Škubánek
majitel: Hlavica Petr
V1
feny - třída otevřená  
Elissa Black Bohemia
majitel: Hlavica Petr
V2 r. CAC
Natalli Black Bohemia
majitel: Klíčová Kristýna
V1 CAC CACIB


design by cz Webstart s.r.o.