NVP Brno 24. a 25.9. 2005

Zářiová národní výstava v Brně se tradičně koná v areálu TJ. Favorit, což je možná důvod k její menší obsazenosti, protože prostor to pro národní výstavu opravdu není ideální.Menší obsazenost se ale letos netýkala trpasličích pinčů, kterých dorazilo 11, což je solidní počet, který svědčí o vzrůstajícím zájmu majitelů o výstavy - snad to tak půjde dál.

Tentokrát jsme pro cestu na výstavu strategicky zvolily komfortní dopravu vlakem EuroCity, tedy Écečkem. Vzhledem k tomu že naše výprava byla doplněna o dvě Howavardky a dvě dobrmanky (a jejich paničky samozřejme), měla cesta charakter dámské jízdy, narušované pouze naším Ikíšem a Chlupem, kteří se však jeli jen dívat, popřípadě zlobit. O zábavu nebyla nouze a cesta rychle uběhla. I když jsme dorazily pár minut po přejímce, všechno probíhalo hladce a celkově to vypadalo, že se organizátoři snaží vystavovatelům dobrou organizací vynahradit nepříliš přívětivý prostor TJ. Favoritu.

Jedinou svrnkou na kráse příjemně stráveného dne byla absence výstavní klece, jež je uložena ve sklepě a vedou k ní dvoje zamčené dveře, ke kterým se nám nepodařilo během ranního balení najít klíče. jako náhradu jsme zvolily dvě velké přepravky, které se ale ukázaly k nošení nevhodné, neb byly těžké jak cent. Když jsem proto poklusem dorazila i s přepravkami na výstaviště, byla jsem ve značně zbídačeném fyzickém stavu. Když jsem pak bedny vláčela (pěšky aby se psíci protáhli) na vlak, nabyla skvrnka na kráse rozměrů pořádného fleku.

Náš obdiv si jako vždycky vysloužili přítomní provozovatelé stánků s psími potřebami. Postavit stánek na nakloněné dráze pro kola nebude asi žádná legrace a přesto se to pokaždé všem úspěšně podaří, v mnoha případech včetně strategického využití nakloněné roviny pro atraktivnější vystavení nabízenéhého zboží.

Závěrem bychom se chteli omluvit za kvalitu některých fotografií - posuzovaní bylo poměrně rychlé, manévrovacího prostoru málo, slunce nemilosrdné a v kritických chvílích scházela výstavní klec, tiše odpočívající v Praze, takže nebylo kam dát vlastní psy. Pro příště se ale určitě poučíme z chyb, takže se můžete těšit na mnohem lepší snímky.

Náš názor:
Rozhodčí Libuše Ubrová posuzovala hodně opatrně - všichni psi obdrželi známků výborná a byly zadány všechny tituly. Možná by neuškodilo v některých případech využít větší škálu ocenění.

Bohužel opět byl ignorován stav srsti některých jedinců, kteří získali tituly přes patrnou nastupující lysost. Situace je o to nepříjemnější, že vady v osrstění se staly v českém chovu běžnou záležitostí, která je bohužel dědičná. Není tak vyjímkou když na výstavě narazíte na psa který má úplně nebo částečně holé uši, dokonce se začínají objevovat i případy psů a fen, kteří ztrácejí srst i na ostatních částech těla. Rozhodčí by proto měli hodnotit v souladu se standardem - ten dokonce závažné vady v srsti řadí mezi vady vyřazující. Jistě není nutné posuzovat takto přísně, nicméně srsti je třeba věnovat adekvátní pozornost. Jen tak se podaří zastavit již vznikající závažný problém.

Z pejsků - samců nás nejvíce zaujal Irk Irkley Rozárka, velice pěkný elegantní pes, snad jediné co se mu dá vytknout je lehce delší formát, který ale vyvažuje ostatními přednostmi.

Obecně by velké části předváděných psů prospělo více sebevědomí. Ocásek stažený mezi nohama dokáže zkazit dojem i z jinak pěkného jedince. U fenek by pak nebyly od věci silnější kostry.

Dáse říci že se sešla standardní konkurence. Co se zadaných známek a titulů týče, možná bylo místy trochu znát že Libuše Ubrová patří mezi rozhodčí pro všechna plemena a pinč není středem jejího zájmu. Přesto bylo posouzení kvalitní, vynikající pak byl přístup ke psům i jejich majitelům - což není vždy samozřejmostí.

Trpasličí pinč černý s pálením - rozhodčí L. Ubrová

feny - třída mladých    
Asta z Rajhradu
majitel: Dobešová Barbara
V1 CAJC
feny - mezitřída    
Cetina Roseta Bohemia
majitel: Ježíková Jiřina
V2 r.CAC
Exigor's Jaspis in Black
majitel: Alena & Jana Kutíková
V1 CAC
Julla Julietta Rozárka
majitel: Rejnková Kateřina
V3
Feny - třída otevřená    
Baily Něžná Fantazie
majitel: Capková Pavlína
V1 CACTrpasličí pinč červený

- rozhodčí L. Ubrová

 

psi - třída dorostu    
Egio Roseta Bohemia
majitel: Langeová Andrea
VN1  
psi - třída otevřená    
Filip ze Salisova
majitel: Koudelová Eva
V2 r.CAC
Irk Irkley Rozárka
majitel: Polášek Stanislav
V1 CAC
Psi - třída vítězů    
Golf z Pyšelky
majitel: Rejnková Kateřina
V2 r.CAC
Ich. Nero z Vyšehradského Podhradí
majitel: Caklová Lucie
V1 CAC NV BOB
feny - třída vítězů    
Ich. Exigor's Winning Wera
majitel: Alena & Jana Kutíková
V1 CAC NV


design by cz Webstart s.r.o.