NVP Olomouc 14.-15.2006

Hlášena byla jen Jaspiska, protože Wininka žádný titul už nepotřebuje a zimní halové výstavy nemá ráda.

Z přihlášky jsme zistily že nás bude posuzovat pan Adlt, který jednak pinče nemá často, jednak posuzuje velmi přísně. O to zvědavější na výsledek jsme byly. Radost nám trochu zkalila minimální účast trpasličích pinčů. Nevíme jestli se majitelé zalekli zimního počasí, rozhodčího, nebo obojího, ale jen dva přihlášení pinčové byli pro nás zklamáním. Snad příští výstava naváže na poměrně pěkné obsazení, které se stalo pravidlem minulého roku.

Už před cestou na výstavu ale začaly přicházet poplašné zprávy, že nezkušení pořadatelé (Olomouc byla premiérou) výstavu poněkud nezvládli, takže akce není vhodná pro děti, oslabené jedince a slabší povahy. Na výstavišti je velice málo pavilonů, které byly doslova narvané k prasknutí i v neděli když jsme na výstavu přijely, a to nám zasvěcení vystavovatelé vysvětlovali, že oproti sobotě je to slabé kafe. V sobotů prý přejímka (naštěstí se konala v pavilonu a ne venku) trvala do děsivých 11:00 takže výstava začala se zpožděním. V některých pavilonech bylo nutné chodit dát psům napít ven - nebylo kam postavit misku s vodou. Co se narvanosti týče, my jsme měly štěstí, že jsme se ocitly v hlavním pavilonu kde bylo ještě relativně dost místa (rozuměj dalo se dojít z jednoho konce pavilonu na druhý). Do ostatních se dalo dívat jen přes sklo a pohled připomínal tlačenici poutníků do Mekky, která byla pár dní předtím ve zprávách.

Škoda že se pořadatelé nerozhodli výstavu uspořádat v létě - okolní park by pojmul spoustu kruhů a krásné vzrostlé stromy poskytly dostatek stínu. Zvlášť drsní museli být stánkaři, kteří celý den mrzli venku, protože do pavilonu se nevešly pomalu ani kruhy, natož stánky. Jediný komu bylo dobře byla obsluha grilu. Chlapík dokonce rozšafně pravil že si bude muset sundat bundu.


I kynologové jsou voliči... Jaspisce předává pohár pan Langr z ODS. Nejvíc ho zaujalo, že tak malý pejsek vyhrál mezi takovou spoustou velkých :-).

Krásné byly ceny ceny od sponzora výstavy - Zvěrokruhu. Každý národní vítěz, každý BOB a každé pořadí v soutěžích dostali dárkovou tašku, takže teď máme pro psíky dva nové plyšáky (jednoho dostane fenka od sousedů) pěkný žlutý polštářek, který se ihned zalíbil slečně Winince, velké balení frontlinu zásobu propisovaček a několik lízátek, která dána doma k volnému použití překvapivě rychle zmizela. Také jsme dostaly pytel granulí, který jsme ale vzhledem k naší cestě vlakem hned na výstavišti rozdaly. Oproti cenám poháry byly opravdu symbolické. Jaspisky pohár za r.BIG se nám na poličce krčí a vedle nedávného poháru ze šampiona šampionů téměř není vidět. Jediným kladem byla krásná kokarda za BOB.

Náš názor:
Pan Adlt posuzoval velmi pečlivě a v přesném souladu se standardem. Pinče neposuzuje často, což se ukázalo jako výhoda, protože se opravdu řídil standardem a penalizoval i vady, které jsou tak běžné, že je velká část rozhodčích přehlíží. Příkladem může být pečlivě hodnocená kvalita osrstění, nebo tvaru, postavení a pohybu předních končetin. Právě tyto partie jsou zvláště u trpasličích pinčů často opomíjené. Detailně posouzena byla také síla kostry, celková stavba těla, modelace hlavy (standard zdůrazňuje plochou mozkovnu) a také povaha.

Celkově bylo posouzení poměrně hodně přísné (o čemž svědčí i množství zadaných titulů) velmi pečlivé a precizní. Oproti již tradičním rozhodčím se díval na pinče čerstvýma očima a to je myslím velmi cenné.

U německých pinčů získal jediný zadaný titul CAC právem Drym Pinscher King Black. Podle našeho názoru by si zasloužil i vyšší ocenění, ale pravdou je že pan Adlt posuzoval podle stejný měřítek, jako u jiných plemen, která mají vyšší průměrnou kvalitu. Se zadanými známkami je možno jen souhlasit a tituly alespoň získaly na ceně.

Trpasličí pinčové se dostavili pouze dva. Mladý pejsek byl na první pohled velice líbivý, se silnou kostrou, pěknou pigmentací a kvadratického rámce. Při podrobném pohledu ale rozhodčímu neunikla o něco vyšší kohoutková výška (i když jen cca o centimetr, což je myslím u psa zanedbatelné), horší osrstění uší a zejména ne zcela ideální pohyb a úhlení předních končetin. Z tohoto důvodu nezadal titul. Možná je trochu škoda že se nedostavila větší konkurence, protože pejsek si titul CAJC jistě zasloužil a v konkurenci by ho možná i získal. Právě kvůli absenci konkurence bylo posuzování o to přísnější. Vzhledem ke stylu posuzování se naše nervozita změnila v obrovskou radost, když si Jaspis vybojovala titul CAC a nakonec rozhodčí prohlásil že fenka je tak pěkná, že jí i přes chybějící konkurenci zadá i tituly Národní vítěz a BOB.

Výsledky:

NV = national winner

Trpasličí pinč Miniature pinscher - rozhodčí judge - Vladimír Adlt

feny - třída vítězů - černý s pálením  
Exigor's Jaspis in Black
majitel: Alena & Jana Kutíková
V1 CAC NV BOB r.BIG
psi - třída mladých - červený  
Nord Nordden Rozárka
majitel: Ježíková Jiřina
V1


Německý pinč Pinscher

- rozhodčí

judge

- Vladimír Adltpsi - třída dorostu černý s pálením  
Cerrot Danilo Škubánek
majitel: Švecová Nikola
nedostavil se
psi - mezitřída - černý s pálením  
Drym Pinscher King Black
majitel: Foltýnovi Jana + Miroslav
V1 CAC
feny - mezitřída - černá s pálením  
Brixie Ellisa Škubánek
majitel: Hlavica Petr
VD2
Donata Pinscher King Black
majitel: Psotová Jaroslava
VD1
psi - třída dorostu - červený  
Cedrik Danilo Škubánek
majitel: Holoubková Gabriela
VN1
psi - třída vítězů - červený  
Rocco Bel Black Bohemia
majitel: Betlachová Ludmila
V1
feny - třída dorostu - červený  
Colet Elissa Škubánek
majitel: Jarošová Lenka
VN1
feny - třída otevřená - červený  
Axa Ellisa Škubánek
majitel: Turoňová Jana
V1
feny - třída vítězů - červený  
Elissa Black Bohemia
majitel: Hlavica Petr
V1

Za opsání výsledků německých pinčů děkujeme paní Betlachové.


design by cz Webstart s.r.o.